chatboty - przyszłość marketingu

3 dowody na to, że chatboty to “przyszłość, która nadejdzie”

Chatboty to programy komputerowe zaprogramowane w ten sposób, aby udzielać informacji swoim odbiorcom w czasie rzeczywistym. Do tej pory były swojego rodzaju egzotycznym dodatkiem dla największych graczy na rynku. Jesteśmy jednak świadkami przełomu, gdy chatboty przenikają do marketingowego “mainstreamu” i zaczynają być rzeczywistym narzędziem do obsługi klienta.


1. Żyjemy w czasach natychmiastowego dostępu do informacji

Telegraf, telefon, internet. Przepływ informacji decydował o przebiegu wojny, postępie technologicznym, a nawet o sytuacji politycznej. Wysoko rozwinięte kultury Inków, Majów czy Azteków w Ameryce Południowej, nie były w stanie zbudować jednego stabilnego państwa, bo… nie mieli koni, poruszali się pieszo, dlatego tak łatwo ulegli Europejczykom, którzy po przypłynięciu do Nowego Świata zastali dziesiątki skłóconych ze sobą plemion.

Nasze społeczeństwo staje się uzależnione od natychmiastowego dostępu do informacji.

W dowolnym momencie możemy sprawdzić pogodę na Hawajach, datę powstania styczniowego lub też trasę do restauracji serwującej nasze ulubione danie w obcym mieście.

Często to czas decyduje o tym, jaką decyzję podejmiemy, wszystko robimy szybciej, sprawniej, prościej.

Podobnie jest z obsługą klienta, nie czekamy już na otwarcie sklepu, żeby poznać jego ofertę, nie musimy iść specjalnie do restauracji, aby zobaczyć menu. Wszystkie te informację znajdziemy na stronach internetowych lub fanpage’ach.

Chatbot umożliwi nam dodatkowo zadanie pytań, zakup czy rezerwację w trybie natychmiastowym o dowolnej porze dnia i nocy, bez ingerencji pracownika.


2. Wzrasta popularność komunikatorów

Szacuje się, że w przeciągu 2016-2021 roku, liczba użytkowników korzystających z komunikatorów wzrośnie z 1,58 do 2,48 miliarda użytkowników na świecie! (według badań Statista)

To oszałamiająca liczba, prawie dodatkowy miliard potencjalnych odbiorców. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego sam Messenger potrafił w przeciągu 8 miesięcy zanotować wzrost o 200 milionów użytkowników?

Komunikatory są mniej publiczne. Ludzie coraz bardziej zaczęli zwracać uwagę na bezpieczeństwo w sieci czy też treści, które upubliczniają. Masz fajne zdjęcia z imprezy, które jednak mogą nie być śmieszne dla Twojego szefa? Wysyłasz je znajomym. Znalazłeś ciekawy artykuł na kontrowersyjny temat? Dyskutujesz o nim ze swoimi przyjaciółmi, najlepiej w prywatnej konwersacji.

Nasze profile stały się naszą wizytówką, którą chcemy pokazać światu, komunikatory przejęły rolę nośnika prywatnej strony naszego życia w internecie.

Kolejną sprawą jest przesycenie treściami reklamowymi portali. Przeciętny użytkownik przeglądając portal społecznościowy atakowany jest przeróżnymi treściami reklamowymi, w końcu przestaje na nie zwracać uwagę.

Dlatego Chatbot Marketing osiąga dużo większy procent konwersji i skuteczności niż reklamy w social mediach, czy też mailing.


3. Firmy stają się coraz bardziej prokonsumenckie

Internet to źródło informacji, miejsce gdzie można zawierać znajomości lub zabić czas. Jest też swoistego rodzaju “areną” firm, amfiteatrem walki o klienta! Jednym kliknięciem możemy znaleźć konkretny produkt w wielu sklepach. Użytkownik dostaje to co chce, bez wychodzenia z domu.

Firmy konkurują nie tylko ceną, ale szukają kolejnych narzędzi aby zwiększyć sprzedaż i zachęcić klienta do zakupu konkretnie u nich.

Programy lojalnościowe, product placement w treściach influencerów – to tylko niektóre z nich. Pojawiając się w social mediach starają się nawiązać z klientem relację polegającą na czymś więcej niż tylko transakcja. Szukają idealnego sposobu na porozumienie się dwóch światów – konsumenckiego i biznesowego.

Chatboty są narzędziami, które pomagają taką relację stworzyć. Komunikator pozwala na prowadzenie sprzedaży, która jest nie tylko aktywna, ale też spersonalizowana. Chatbot zapamięta rozmiar buta, ulubiony kolor czy też ostatni zakup, dzięki czemu klient poczuje się traktowany indywidualnie, nie jako część grupy odbiorców.

Odpowiednio zaprojektowany chatbot, to nie tylko wizytówka firmy, ale również integralna część jej brandu. Firmy dzięki temu stają się bardziej “ludzkie”, bo klient rozmawia z firmą nie jak z kompanią handlową, ale jak… ze zwykłym kumplem.

Marketing jest integralną częścią sprzedaży od momentu pojawienia się handlu. Przybiera różne formy i ewoluuje zgodnie z postępem technicznym. Wykorzystujemy nowe technologie nie tylko do ulepszania naszych produktów, ale też do procesu ich sprzedaży. Może właśnie nastał czas, kiedy sposób pozyskania klienta jest równie ważny jak produkt, który oferujemy?


Żródła:

Number of mobile messaging users worldwide – statista.com